www.ugczyze.pl  OFICJALNA STRONA INTERNETOWA                                                                         | Kontakty |
 

O gminie...

Start
Historia
Sołectwa

Rada Gminy
Przyroda
Gospodarka

CEIDG

Podmioty gospodarcze

INSTYTUCJE
Podatki i opłaty
Świetlice

Atrakcje turystyczne
Agroturystyka
Wielokulturowość

Zespoły Śpiewacze

Sport
Parafie
Służba zdrowia
Harcerze

Ochotnicza Straż Pożarna
Mapa gminy
Galeria zdjęć
Film promocyjny
Ciekawe strony
Pogoda w Czyżach

Ogłoszenia mieszkańców

Petycja

Rewiry łowieckie

Projekty UE

Jednostki gminy

Urząd Gminy
Szkoła PODSTAWOWA

Ośrodek Kultury
Biblioteka

GOPS

e-Administracja

BIP

Uchwały Rady Gminy Czyże
Protokoły z sesji
Zamówienia publiczne
Skrzynka Podawcza-ePUAP
Skrzynka Podawcza - CU
Dziennik Urzędowy
Dziennik Ustaw
Monitor Polski

Poradniki


 

 

 

 

 

 

 

 

 

DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 
 

Biblioteka


Drodzy Czytelnicy !

 

Zapraszamy serdecznie do Biblioteki Publicznej w Czyżach w celu zapoznania się z najnowszą ofertą zakupionych nowości książkowych, jak też możliwością zapoznania się z publikacjami wydanymi przez Gminny Osrodek Kultury w Czyżach autorstwa Jerzego Plewy tj:

 

 ,,Kuraszewo lata minione”,

 ,,Lady, Leniewo, Podrzeczany na bielskim hostinciu”

,,,Kojły,Osówka , Szostakowo tam gdzie carowie bywali”

oraz autorstwa Jana Łobuzińskiego ,,Klejniki dzieje wsi i parafii”.

 

Istnieje również możliwość zamówienia wybranych przez siebie tytułów książek, które zostaną zakupione do Biblioteki publicznej w Czyżach.


BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH

 

Od dnia 12.11.2020 r. będzie możliwość udostępniania książek przez Bibliotekę Publiczną w Czyżach w ramach usługi „Książka na telefon”


Wytyczne dla funkcjonowania Biblioteki Publicznej w Czyżach oraz z Punktu Bibliotecznego w Klejnikach w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce.


Bibliotekarz-asystent

Joanna Białowieżec

tel. (85)6813531

e-mail: biblioteka.czyze@wp.pl


Gminny Ośrodek Kultury - Biblioteka Publiczna  w Czyżach jest Beneficjentem Programu Wieloletniego ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych  do bibliotek publicznych.

 Zrealizowano ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Wykaz książek zakupionych do Biblioteki Publicznej w Czyżach w 2021 r.

Wykaz książek zakupionych do Biblioteki Publicznej w Czyżach w 2020 r.

Wykaz książek zakupionych do Biblioteki Publicznej w Czyżach w 2019 r.

Wykaz książek zakupionych do Biblioteki Publicznej w Czyżach w 2018 r.

Wykaz książek zakupionych do Biblioteki Publicznej w Czyżach w 2017 r.

Wykaz książek zakupionych do Biblioteki Publicznej w Czyżach w 2016 r.


Godziny otwarcia

Wtorek            10 00 - 18 00

Środa               8 00 - 16 00

Czwartek          8 00 - 16 00

Piątek              8 00 - 16 00

 

PUNKT BIBLIOTECZNY W KLEJNIKACH

 

Punkt Biblioteczny w Klejnikach mieścić się w Świetlicy wiejskiej w Klejnikach i otwarty w poniedziałek od godz. 8.00 do 16.00. 


W dniu 22.11.2022 roku Biblioteka Publiczna w Czyżach zorganizowała spotkanie promujące serię książek o  ,,Kici Koci”.

Kicia Kocia to ulubiona bohaterka serii książeczek autorstwa Anity Głowińskiej dla małych dzieci. Uczestnikami  zajęć były dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej  w Czyżach.

Tytułowa rezolutna kotka wraz z wyrozumiałymi opiekunami i wiernymi przyjaciółmi: Packiem, Adelką i Juliankiem odważnie odkrywa świat i uczy się najważniejszych zasad w codziennym życiu. Kicia Kocia podbiła serca maluchów: przygody kotki, które autorka ilustruje za pomocą wyraźnych, dużych kształtów i wyrazistych barw, są sympatyczną lekturą już dla dzieci 3-letnich. Wraz z kotką dzieci uczą się np. gotować, grają na instrumentach, bawią się na placu zabaw, idą do lekarza, na basen, poznają policjanta i strażaka czy uczą jak zachować się, gdy burza zaskoczy nas poza domem.

Podczas naszego spotkania dzieci uczyły się sprzątać i prawidłowo segregować śmieci. Wrzucały odpady segregując do odpowiednio oznaczonych pojemników. Za prawidłową segregację dostawały naklejki i dyplomy. Następnie rysowały laurkę Kici Koci i bawiły się bardzo aktywnie balonami.

Spotkanie przeprowadziła pani Halina Ginszt z księgarni „PUSZCZYK” w Hajnówce wraz z współpracownicą.

 

 

 

 

 

 

 


W dniu 13 czerwca 2022 r. Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Czyżach zorganizowali warsztaty rękodzieła ludowego dla uczniów Szkoły Podstawowej w Czyżach. Uczestnicy wykonywali pająki ze słomy oraz  wycinali firanki z papieru.

Warsztaty były realizowane w ramach zadania pn. Pokuci- podtrzymywanie tradycji aranżacji świętych kątów w wiejskich chatach na terenie LGD ,,Puszcza Białowieska”

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania ,,Puszcza Białowieska”.

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W dniu 10.06.2022 roku Biblioteka Publiczna w Świetlicy wiejskiej w Czyżach zorganizowała zajęcia plastyczne oraz gry i zabawy dla dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Czyżach. Dzieci wykonały zakładki do książek, był czas na aktywną zabawę z
balonami.

 

 

Fotoreportaż


W dniu 06.06.2022r. w Biblioteka Publiczna w Czyżach zorganizowała spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem w ramach projektu „PROaktywnie z książką” realizowanego przez Dział Instrukcyjno – Metodyczny Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku  Dofinansowano ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

         Tomasz Samojlik jest naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Zawodowo bada przyrodę Puszczy Białowieskiej. Jednocześnie jest pisarzem i ilustratorem książek dla dzieci oraz rysownikiem komiksów. Tomasz Samojlik jest autorem popularnych serii: Żubr Pompik, Ryjówka Przeznaczenia, Umarły Las.

         W spotkaniu udział wzięły dzieci z klasy I-III Szkoły Podstawowej w Czyżach. Dzięki Panu Tomaszowi dzieci zainteresowały się problemami Puszczy Białowieskiej i polubiły żubra Pompika, ryjówkę malutką Dobrzyka, wydrę Salwinkę, żubra Jednoroga, dzięcioła trójpalczastego Triko… i mnóstwo innych niezwykłych postaci. Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści Pana Tomasza. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze pełnej bardzo ciekawych informacji o przyrodzie polskiej. Dzieci były żywo zainteresowane tym co opowiada autor i zadawały bardzo dużo pytań.

         Spotkania autorskie to doskonałe narzędzie do rozwijania zainteresowań czytelniczych, promującym wśród dzieci książki o tematyce przyrodniczej.

 

 

 

 

 

 


W  dniu 29.04.2022 roku w Punkcie bibliotecznym w Klejnikach odbyło się spotkanie autorskie z panią Haliną Maksymiuk autorką książki „Słova na viêtrovi”.

Książka zawiera 15 opowiadań o ludziach na Podlasiu obejmujących okres od schyłku XIX wieku do czasów nam współczesnych. Napisana w miejscowej  gwarze książka „Słova na viêtrovi” jest przede wszystkim, choć nie wyłącznie, galerią wyrazistych kobiecych portretów ukazanych na tle patriarchalnej społeczności prawosławnego Podlasia w ostatnim stuleciu. Opowiadania odsłaniają także sugestywny obraz ginącego świata oglądanego od wewnątrz przez autorkę, której wrażliwość i empatię ten świat niegdyś ukształtował. Wydarzenia opisane w książce „Słova na viêtrovi” umiejscowione są przeważnie na obszarze powiatów Bielsk Podlaski i Hajnówka.  Książka jest dostępna do wypożyczenia w Bibliotece Publicznej w Czyżach. Wszystkich zainteresowanych czytelników serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

KAWIARENKA INTERNETOWA W CZYŻACH CZYNNA W GODZINACH OTWARCIA BIBLIOTEKI


W dniach 14 - 15 kwietnia 2022 r. Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach oraz Biblioteka Publiczna w Czyżach zorganizowali dla dzieci z terenu Gminy Czyże Wielkanocne warsztaty plastyczno - ruchowe. Na zajęciach plastycznych dzieci ozdabiały styropianowe jajka na kilka sposobów. Po zajęciach plastycznych odbyły się zajęcia ruchowe. Pierwszego dnia była tak ładna pogoda, że część zajęć odbyła się na podwórku. Życzymy wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt.

 

 

Fotoreportaż


         W dniu 23 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Czyżach odbyły się eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego ,,OJCZYSTE SŁOWO” dla przedszkoli i szkół podstawowych w roku szkolnym 2021/2022

         Celem konkursu było rozwijanie u dzieci i młodzieży zainteresowań nauką języka białoruskiego oraz popularyzacja twórczości w języku białoruskim.

Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach:

      Uczniowie klas I –III

      Uczniowie klas IV- VIII

Laureatami konkursu w 1 kategorii zostali :

I miejsce – Igor Dmitruk

II miejsce – Magda Suproniuk

III miejsce – Magda Paszkowska

Wyróżnienia uzyskali:         Wiktoria Czyżewska

                                      Ola Zabrocka

                                      Lena Iwaniuk

Laureatami konkursu w 2 kategorii zostali:

I miejsce – Maja Szpilko

II miejsce – Anastazja Kamieńska

III miejsce – Wiktoria Oniszczuk

Wyróżnienia uzyskali:         Gabrysia Magruk

                                      Aleksandra Tarasiuk

                                      Zofia Suproniuk

         W konkursie ,,Ojczyste słowo” 2021/2022r udział wzięło 20 uczestników. Każdy z uczestników został nagrodzony. Nagrody zostały ufundowane przez Bibliotekę Publiczną w Czyżch.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W dniach 1 - 4 luty 2022 r. w świetlicy wiejskiej w Czyżach odbyły się ferie zimowe zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach oraz Bibliotekę Publiczną w Czyżach dla dzieci z terenu gminy Czyże. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność i mile spędzony czas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH 2021

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH 2020

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH 2019

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH 2018

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH 2017

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH 2016

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH 2015

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH 2014

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH 2013

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH 2012

 

 

© Copyright by Urząd Gminy Czyże