W dniu 29.10.2023 miała miejsce kolejna, 28. już edycja Jesiennych Spotkań z Folklorem Białoruskim. W niedzielne popołudnie Świetlica Wiejska w Czyżach wypełniła się mieszkańcami Gminy Czyże oraz gośćmi z gmin sąsiadujących.

Zebrana publiczność mogła wysłuchać występów 7 zespołów oraz zobaczyć obrzęd w wykonaniu zespołu Malinki z Malinnik, który tydzień wcześniej obchodził 25 lat działalności artystycznej.

Zebranych widzów oraz zaproszonych gości przywitał gospodarz naszej gminy, Wójt Jerzy Wasiluk. Pan Wójt w słowie skierowanym do publiczności podkreślał istotę oraz potrzebę organizacji takich wydarzeń jak Jesienne Spotkania z Folklorem Białoruskim, które to w szczególny sposób podkreślają charakter Gminy Czyże,  która jest pięknym przykładem wielokulturowości i otwartości. Pan Wójt podsumowując rok 2023 podkreślił, że był to rok wielu ważnych i potrzebnych inwestycji. Podkreślił również, że w ostatnim czasie infrastruktura Gminy Czyże zmienia się bardzo dynamicznie, a to wszystko dzięki konsekwentnemu i skutecznemu pozyskiwaniu przez Urząd Gminy dodatkowych środków finansowych.

Po wystąpieniu Pana Wójta przyszedł czas na ucztę muzyczną o którą zadałby następujące zespoły:

-Lamia

-Rosy z Ryboł

-Czyżowianie

-Grupa Wokalna z Morza

-Cegiełki z Lewkowa Starego

-Malinki z Malinnik

-Skazka

W czasie koncertu wręczono również nagrody dla laureatów konkursu plastycznego skierowanego do uczniów Szkoły Podstawowej w Czyżach pt. „Piękno białoruskiego folkloru na Podlasiu”.

Komisja konkursowa po zapoznaniu się z 39 pracami nadesłanymi na konkurs postanowiła że:

I miejsce

 Igor Grygoruk- V klasa

II miejsce

Konstancja Tołkacz- II klasaa

III miejsce

Dominki Oniszczuk- VII klasa

Wyróżnienia:

Piotr Stepaniuk- VI klasa

Mateusz Aleksiejuk- VII klasa

Antonina Szwarc - IV klasa

Nikola Bartoszuk - I klasa

28. Jesienne Spotkania z Folklorem Białoruskim realizowane są przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

Galeria zdjęć