Informujemy o możliwości składania do Powiatowej Komendy PSP w Hajnówce wniosków o tzw. świadczenie ratownicze, przysługujące strażakowi ratownikowi OSP, który:
- osiągnął 65. rok życia i czynnie uczestniczył w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (przynajmniej 1 raz w każdym roku) przez co najmniej 25 lat - w przypadku mężczyzn;
- osiągnął 60. rok życia i czynnie uczestniczył w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (przynajmniej 1 raz w każdym roku) przez co najmniej 20 lat w przypadku kobiet.
Przez czynne uczestnictwo należy rozumieć bezpośredni udział przynajmniej raz w roku w działaniach lub akcjach ratowniczych. Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.
Prawo do świadczenia ratowniczego w wysokości 200 zł (corocznie waloryzowanego!) z tytułu wysługi lat przysługuje na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych. Wniosek o jego przyznanie zawiera podstawowe informacje dotyczące danych osobowych oraz określa załączniki, które potwierdzają bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych. Potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych od 1 stycznia 2022 r. jest dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną. Od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2021 r. jest to dokumentacja PSP lub pisemne oświadczenie min. trzech świadków. Udział w akcjach ratowniczych prowadzonych do 31 grudnia 2011 r. potwierdzany jest przez pisemne oświadczenie min. trzech świadków.
Przynajmniej jednym ze świadków musi być osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, kiedy wnioskodawca brał udział w działaniach ratowniczych. Oświadczenia podlegają weryfikacji przez właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta pod względem jego wiarygodności, a następnie są zatwierdzane przez komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.
Po otrzymaniu wniosku wraz z załącznikami komendant powiatowy PSP w formie decyzji przyznaje świadczenie ratownicze.
Świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA:
- wypłata następuje miesięcznie, do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze (art. 18 ust. 2 ustawy);
- zgodnie z art. 51. ust 1. ustawy, osobie, która złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przyznaje się prawo do świadczenia ratowniczego od miesiąca wejścia w życie ustawy, o ile w miesiącu tym spełniała wszystkie niezbędne warunki do nabycia prawa do świadczenia ratowniczego.
Wzór wniosku o przyznanie świadczenia określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z dnia 2 lutego 2022 r. (Dz.U. 2022R poz. 316) wydane na podstawie art. 17 ust.11 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych.
https://www.gov.pl/web/kppsp-hajnowka/swiadczenia-ratownicze-dla-strazakow-osp
Niezbędny formularz stosownego wniosku i oświadczenia oraz Instrukcja pomocnicza dla członków ochotniczych straży pożarnych, ubiegających się o przyznanie świadczenia ratowniczego, na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 2021 roku o ochotniczych strażach pożarnych do pobrania poniżej.
Instrukcja pomocnicza dla członków ochotniczych straży pożarnych, ubiegających się o przyznanie świadczenia ratowniczego, na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 2021 roku o ochotniczych strażach pożarnych
-
Za okres nieudokumentowany przez Państwową Straż Pożarną*, członek OSP zobowiązany jest do pozyskania oświadczenia 3 świadków (spełniających wymogi art. 50 ust 4 i 5) wskazujących jego udział w działaniach ratowniczych (wzór oświadczenia – do pobrania w załączniku)
-
Po uzyskaniu oświadczeń świadków, członek OSP składa je do właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w celu ich weryfikacji i uzyskania potwierdzenia.
-
Po uzyskaniu powyższego potwierdzenia, członek OSP dołącza oryginały potwierdzonych oświadczeń do wniosku (załącznik do rozporządzenia MSWIA z dnia 2 lutego 2022 r. w sprawie wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego) składanego do właściwego komendanta powiatowego/ miejskiego PSP (do pobrania w załączniku).
-
Komendant powiatowy/miejski PSP rozpatrując wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego jednocześnie zatwierdza załączone oświadczenia świadków (art. 50 ust. 6).
-
Organ przyznający (właściwy komendant powiatowy/miejski PSP) przyznaje świadczenie ratownicze od miesiąca złożenia wniosku.
-
Członkowi OSP, który złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przyznaje się prawo do tego świadczenia od miesiąca wejścia w życie ustawy, o ile w miesiącu wejścia jej w życie, spełnia wszystkie niezbędne warunki do nabycia prawa do świadczenia ratowniczego.
* - do wniosku nie dołącza się załączników w postaci pisemnych oświadczeń 3 świadków, w przypadku gdy Państwowa Straż Pożarna dysponuje danymi potwierdzającymi bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych (art. 50 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych).
Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polski:
1. Prezes 2. Wiceprezes 3. Komendant Gminny 4. Sekretarz 5. Skarbnik 6. Członek Zarządu |
- Piotr Stepaniuk - Adam Baczyński - Eugeniusz Andrejuk - Andrzej Korniluk – Andrzej Tychoniuk – Leon Topolewski |
Jednostka OSP Czyże
Zarząd Jednostki:
Prezes |
- Jan Ochrymiuk |
Wiceprezes - Naczelnik |
- Janusz Białowieżec |
Sekretarz |
- Stepaniuk Piotr |
Skarbnik |
- Andrzej Tychoniuk I |
Gospodarz |
- Mikołaj Bilkiewicz |
Członek Członek |
- Tomasz Zabrocki - Karpuk Jan |
OSP Klejniki
Zarząd Jednostki:
Prezes Wiceprezes i Naczelnik Sekretarz Skarbnik Gospodarz Członek |
- Adam Baczyński - Andrzej Korniluk - Mariusz Grygoruk - Arkadiusz Paszkowski - Adam Baczyński - Jan Korniluk |