Korowód z wodzeniem „Kusta”

W dniu 04.06.2023 miało miejsce wyjątkowe wydarzenie.  W miejscowościach Zbucz oraz Czyże przeszedł korowód z wodzeniem „Kusta”. Mieszkańcy licznie wychodzili na spotkanie korowodu.

Zespół śpiewał tradycyjne pieśni związane ze świętem Zejścia św. Ducha na Apostołów oraz pieśni, które od pokoleń śpiewali ludzie zamieszkujący tereny południowego Podlasia.

Korowód w Czyżach swój przemarsz zakończył w Świetlicy Wiejskiej, gdzie odbyła się projekcja filmu „Tam za liesom, za borom”. Film opowiada historię życia Pani Katarzyny Tichoniuk, która od wielu lat śpiewa tradycyjne białoruskie pieśni oraz reprezentuje Gminę Czyże na wielu konkursach oraz festiwalach piosenki białoruskiej. Po projekcji filmu głos zabrała Pani Katarzyna Tichoniuk, która podziękowała twórcom filmu oraz organizatorom spotkania. Pan Wójt Jerzy Wasiluk wręczając bukiet kwiatów  podziękował Pani Katarzynie za jej bezcenny wkład w rozwój kultury  w naszej Gminie.

Potem zebrana publiczność miała możliwość wysłuchania koncertu w wykonaniu zespołów Żemerwa, Osoczniki. Pokaz tradycyjnych tańców uświetnił występ kapeli im. Piotra Juszkiewicza.

Dziękujemy pięknie Panu Doroteuszowi Fionikowi oraz całemu Stowarzyszeniu Małej Ojczyzny w Studziwodach za współorganizację wspaniałego wydarzenia.