W dniu 6 maja 2023 r. miała miejsce prezentacja książki "Czyże, Łuszcze wsie królewskie" autorstwa pana Jerzego Plewy. Wydarzenie odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Czyżach i zgromadziło wielu mieszkańców naszej gminy oraz gości z sąsiednich miejscowości.

Spotkanie rozpoczął  dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Marcin Bołtryk, którzy przywitał autora książki oraz wszystkich zgromadzonych gości.

Dzień 6 maja jest dniem pamięci Wielkomęcznnika  Jerzego Zwycięzcy, który jest niebiańskim patronem Wójta Gminy Czyże Jerzego Wasiluka oraz Jerzego Plewy, autora naszej publikacji.

Solenizantom z okazji z ich święta zostały złożone życzenia oraz wręczono bukiety pięknych kwiatów.

Po przywitaniu zebranych gości głos zabrał Wójt Gminy Czyże Jerzy Wasiluk. Pan Wójt w swym przemówieniu podkreślił unikalność realizowanego projektu. Tylko Gmina Czyże wydaje książki w których możemy przeczytać o kolejnych miejscowościach, a nie historię zbiorczą całej gminy. Pan Wójt serdecznie podziękował Jerzemu Plewie za trud i ogrom pracy jaką wykonał przy tworzeniu książki. Jerzy Plewy poświęcił ponad 2 lata, aby zebrać materiał zdjęciowy, relacje mieszkańców oraz zdobyć informacje z dostępnych księgozbiorów w Polsce jak i poza jej granicami.

Pan Wójt wyraził również ogromną wdzięczność sponsorom, dzięki którym możliwe było wydanie oraz druk naszej książki. Wójt Gminy Czyże wręczył pamiątkowe statuetki, egzemplarz książki oraz symboliczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli finansowo wydanie książki „Czyże, Łuszcze wsie królewskie”.

Po wystąpieniu Wójta głos zabrał autor książki - Jerzy Plewa. Na początku Jerzy Plewa podziękował za wsparcie i pomoc Jerzemu Wasilukowi, który osobiście zaangażował się w pomoc przy tworzeniu książki. Podziękował również wszystkim mieszkańcom, którzy udostępniali zdjęcia, opowiadali o ważnych wydarzeniach w historii miejscowości Czyże i Łuszcze, dzielili się swoją wiedzą i wspomnieniami.

Podczas prezentacji autor opowiedział o historii  parafii prawosławnej w Czyżach.  Autor w ciekawy i interesujący sposób opowiedział o historii parafii, która była trudna i złożona.

Po zakończonym spotkaniu mieszkańcy mieli także okazję zadać wiele pytań autorowi, dotyczących zarówno treści książki, jak i procesu jej powstawania. Wiele osób wyrażało swoje zainteresowanie historią swojego regionu i chęć poznawania kolejnych ciekawostek na ten temat. Autor podpisywał  również egzemplarze swojej książki dla zainteresowanych czytelników. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i było świetną okazją do poznania historii naszej gminy oraz wymiany doświadczeń i poglądów z innymi mieszkańcami.

W szczególny sposób pragniemy podziękować wszystkim sponsorom, dzięki którym mogliśmy zrealizować nasze zadanie!

Serdecznie dziękujemy!

Lista sponsorów:

Halina i Jan Golonko -Białystok

Helena i Mirosław Burzyńscy Fundacja Arhelan- Społecznie  Odpowiedzialni -Bielsk Podlaski

Jolanta Lelach -Marki

Maria Gawryluk -Białystok

Jan Mazanowski - Czyże

Kancelaria Notarialna Marek Wasiluk- Hajnówka

Biuro Ubezpieczeń Halina i Mirosław Borowik- Hajnówka

Mikołaj Romaniuk- Sobolewo

Bank Spółdzielczy w Hajnówce

Walentyna i Mikołaj Golonko- Mochnate

Anna Golonko - Łuszcze

Dorota Czyżewska- Łuszcze

Michał Tarasiuk- Czyże

Jan Gawryluk- Hajnówka

Izabela Regina Kamieńska- Zbucz

 

Książkę można nabyć w budynku Urzędu Gminy Czyże pokój nr 12 (parter), telefon 85 68 189 94.

Galeria zdjęć


Wójt Gminy Czyże Jerzy Wasiluk i autor książki Jerzy Plewa
Wójt Gminy Czyże Jerzy Wasiluk i autor książki Jerzy Plewa
Publiczność podczas promocji książki
Publiczność podczas promocji książki
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach Marcin Bołtryk
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach Marcin Bołtryk