www.ugczyze.pl  OFICJALNA STRONA INTERNETOWA                                                                         | Kontakty |
 

O gminie...

Start
Historia
Sołectwa

Rada Gminy
Przyroda
Gospodarka

CEIDG

Podmioty gospodarcze

INSTYTUCJE
Podatki i opłaty
Świetlice

Atrakcje turystyczne
Agroturystyka
Wielokulturowość

Zespoły Śpiewacze

Sport
Parafie
Służba zdrowia
Harcerze

Ochotnicza Straż Pożarna
Mapa gminy
Galeria zdjęć
Film promocyjny
Ciekawe strony
Pogoda w Czyżach

Ogłoszenia mieszkańców

Petycja

Rewiry łowieckie

Projekty UE

Jednostki gminy

Urząd Gminy
Szkoła PODSTAWOWA

Ośrodek Kultury
Biblioteka

GOPS

e-Administracja

BIP

Uchwały Rady Gminy Czyże
Protokoły z sesji
Zamówienia publiczne
Skrzynka Podawcza-ePUAP
Skrzynka Podawcza - CU
Dziennik Urzędowy
Dziennik Ustaw
Monitor Polski

Poradniki


 

 

 

 

 

 

 

 

DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Uczestnictwo zespołów w wydarzeniach kulturalnych w 2012 r.


Zespół "Czyżowianie" uczestniczył w Jubileuszu 10-lecia powstania Biura Powiatowego ARiMR w Hajnówce

 

 

Fotoreportaż


W dniach 27-28 lipca w amfiteatrze w Białowieży odbyły się ”X Białowieskie Integracje Artystyczne Peretocze”.  Jak co roku impreza zgromadziła wielu miłośników muzyki. Przez dwa dni w białowieskim amfiteatrze występowały zespoły narodowości polskiej, białoruskiej, ukraińskiej, litewskiej, cygańskiej, niemieckiej, żydowskiej, rosyjskiej, tatarskiej. Wszystkich występujących połączyło miejsce - Puszcza Białowieska, gdzie jak w tyglu mieszają się kultury wielu narodów, przenikają się odmienne obyczaje, języki i religie. Wszystkie zespoły trzymały wysoki poziom artystyczny, a były to: zespół klezmerski KlezmaFour z Lublina,  "Ruczajok” - Białowieża, Kapela Kurpiowska - Łomża, "Puszczańskije Muzyki” - Kamieniuki (Białoruś), Wzorcowy Zespół Taneczny "Nieposiedy" (Rasna - Białoruś), "Oder Blass Band” - Żywocice k. Opola, "Katirsa - saray” - Biełogorsk (Krym-Ukraina), "Kalinka” - Białystok, "Sutaras” - Wilno (Litwa), "Wałaczobniki” Uniwersytetu Kultury Białorusi - Mińsk (Białoruś), "Narewczanki” - Narewka, "Krzesanica” - Biały Dunajec, "Drewutnia”- Lublin, , "Rada” - Grodno (Białoruś).

Wśród zaproszonych zespołów znalazł się również Zespół „Czyżowianie” z Czyż, który zaprezentował publiczności swój najnowszy repertuar.

 

 

 

 

 


27 lipca Zespół Folklorystyczny „CZYŻOWIANIE” z Czyż wystąpił na imprezie „Siabrouskaja Biasieda” w Gródku (Boryk ). W części  ludowo-folklorystycznej wystąpiły zespoły artystyczne, działające przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku oraz zaproszeni wykonawcy z regionu, kraju, Białorusi, Gruzji i Rosji.

 

 

 

 


„W Poszukiwaniu  i  Przekazywaniu Folkloru”. 

      37 zespołów, ośmiu solistów i dwa duety wzięło udział w 36 edycji  „W Poszukiwaniu  i  Przekazywaniu Folkloru”.  Ludowi  tancerze i śpiewacy po raz pierwszy wystąpili na scenie w Starym Dworze, nad zalewem Siemianówka.  Przed licznie zgromadzoną  publicznością wystąpiły najlepsze zespoły folklorystyczne z  całego województwa podlaskiego. 

      Podczas imprezy pokazało się też  kilka grup z powiatu hajnowskiego. Zatańczyła „Przepiórka”, zaśpiewały „Narewczanki”  i   zespół z Mochnatego, ale to Zespół  Folklorystyczny „Czyżowianie” wyśpiewał I miejsce i tym samym sprawił sobie piękny prezent na swój Jubileusz 25-lecia działalności artystycznej.

 


Podczas 36 edycji imprezy „W Poszukiwaniu i Przekazywaniu Folkloru” organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, który odbył się 10 czerwca w  Starym  Dworze nad Zalewem Siemianówka, zaprezentowały  się kapele ludowe, soliści i instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach ludowych, śpiewacy ludowi i zespoły śpiewacze, pary i grupy taneczne wykonujące tańce ludowe regionu, gawędziarze ludowi oraz zespoły folklorystyczne. Dodatkowo nie zabrakło też  jarmarku sztuki ludowej.

 

 

 

Prezentacje mają na celu upowszechnianie i podtrzymywanie autentycznego muzykowania, stylu śpiewania, gwary, tańca i rzemiosła, a przede wszystkim zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych.

 Wśród grona wybranych  wykonawców przed publicznością zaprezentował się również Zespół Folklorystyczny „Czyżowianie” z Czyż. Nasz zespół reprezentował też Gminę Czyże 3 czerwca br. na Święcie Kultury Białoruskiej organizowanym przez Zarząd Główny BTSK w Białymstoku.

 


1 czerwca 2012 r. w Świetlicy Wiejskiej w Czyżach odbyło się spotkanie zespołów amatorskiego ruchu artystycznego Gminy Czyże z okazji Dnia Działacza Kultury. W spotkaniu uczestniczyli: członkowie zespołów „Czyżowianie”, „Niezabudki” i  „Zbuczanki” , Przewodnicząca Rady Gminy Czyże  Krystyna Gawryluk, Wójt Gminy Czyże Jerzy Wasiluk oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach. Uroczystość ta była też kontynuacją „Spotkań pokoleń” organizowanych w ramach projektów:

·          „Prezentacje Dorobku Amatorskich Zespołów Artystycznych”, realizowanego przy wsparciu finansowym Ministra Administracji i Cyfryzacji.

·          „Czyże – tradycje znane i mniej znane”, realizowanego w ramach programu „Leader” wdrażanego przez Lokalną Grupę Działania „Puszcza Białowieska”, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

 

 


 

W dniu 27 maja 2012 r. zespól "Czyżowianie" z Czyż uczestniczył w festynie z okazji zielonych świątek w Podlaskim Muzeum Wsi w Osowiczach. Festyn pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Zespół wziął również udział w Jubileuszu zespołu "Kalinka" z Dasz.

 

 

Fotoreportaż


Koncert Galowy VIII EDYCJI Konkursu Piosenki Ukraińskiej

 ,,З ПІДЛЯСЬКОЇ КРИНИЦІ 2012”

 

W dniu 20 maja 2012 roku w Amfiteatrze Miejskim w Bielsku Podlaskim odbył się Koncert Galowy VIII EDYCJI Konkursu Piosenki Ukraińskiej,,З ПІДЛЯСЬКОЇ КРИНИЦІ 2012”. Grono tegorocznych laureatów reprezentowała Iza Karczewska - zdobywczyni I miejsca w kategorii piosenki estradowej – uczennica klasy III Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół w Czyżach. Jest ona jednocześnie wychowanką Studia Piosenki działającego przy Hajnowskim Domu Kultury. Grand prix VIII EDYCJI Konkursu Piosenki Ukraińskiej  zdobyła grupa estradowa Studia Piosenki z HDK, w której składzie wystąpiła Marta Adamiuk z Czyż. Wśród zaproszonych gości Koncertu Galowego  znalazł się  Wójt Gminy Czyże inż. Jerzy Wasiluk.

 

 

Iza Karczewska - zdobywczyni I miejsca w kategorii piosenki estradowej – uczennica klasy III Szkoły Pod stawowej przy Zespole Szkół w Czyżach.  Jest ona jednocześnie wychowanką Studia Piosenki działającego przy Hajnowskim Domu Kultury.

 

Pozostałe wyniki VIII EDYCJI Konkursu Piosenki Ukraińskiej  ,,З ПІДЛЯСЬКОЇ КРИНИЦІ 2012” uzyskane przez reprezentantów Gminy Czyże.

III miejsce – folklor autentyczny  – Katarzyna Tichoniuk ze Zbucza

III miejsce – folklor opracowany  – Zespół „Czyżowianie” z Czyż

                                                 – Zespół „Zbuczanki” ze Zbucza

III miejsce – piosenka estradowa – Marta Adamiuk ( Studio Piosenki w Hajnówce )

 

 

III miejsce – piosenka estradowa – Marta Adamiuk  ( Studio Piosenki w Hajnówce )


13 maja 2011 r. w Bielskim Domu Kultury odbyła się VIII edycja Konkursu Piosenki Ukraińskiej pod hasłem ,,З ПІДЛЯСЬКОЇ КРИНИЦІ”. Wzieły również w nim udział zespoły z terenu Gminy Czyże- "Czyżowianie" i "Zbuczanki", które to w tym konkursie zajęły ex aequo III miejsce.

 

Fotoreportaż


26 lutego 2012 r. zespół „Czyżowianie” z Czyż uczestniczył w koncercie galowym 19 ogólnopolskiego festiwalu „Piosenka Białoruska”. To jedna z największych w roku impreza kulturalna w środowisku mniejszości białoruskiej w Polsce.

Wykonawcy tego festiwalu zostali wyłonieni podczas eliminacji centralnych, które odbyły się tydzień wcześniej.

 

Fotoreportaż


W dniu 19 lutego 2012 r. zespoły z terenu Gminy Czyże uczestniczyły w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej, w którym to zajęli odpowiednio:

W kategorii piosenka folklorystyczna opracowana:

I miejsce grupa żeńska "Czyżowianie" z Czyże
II miejsce grupa męska "Czyżowianie" z Czyże
II miejsce zespół "Czyżowianie" z Czyż

W kategorii piosenka folklorystyczna autentyczna:

 II miejsce "Zbuczanki" ze Zbucza

 III miejsce Katarzyna Tichoniuk ze Zbucza

Fotoreportaż


29 stycznia 2012 w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się XIX rejonowe eliminacje Ogólnopolskiego Festiwalu "Piosenka Białoruska 2012". Zespoły z terenu Gminy Czyże zdobyły następujące nagrody:

 

w kategorii PIOSENKA BIAŁORUSKA FOLKLORYSTYCZNA AUTENTYCZNA

 

SOLIŚCI
II miejsce – Katarzyna Tichoniuk ze Zbucza

 

 

DUETY, TERCETY, KWARTETY
III miejsce – Kwartet "Zbuczanki" ze Zbucza

 

 

ZESPOŁY WOKALNE
III miejsce – Zespół "Niezabudki" z Kuraszewa

 

 

 

w kategorii PIOSENKA FOLKLORYSTYCZNA OPRACOWANA

 

DUETY, TERCETY, KWARTETY
II miejsce – Tercet męski "Czyżowanie" z Czyż

 

 

ZESPOŁY WOKALNE
I miejsce – Zespół "Czyżowianie" z Czyż

 


II miejsce – Grupa żeńska "Czyżowianie" z Czyż

 


 

 

 

19 stycznia 2012 r. zespół "Czyżowianie" z Czyż uczestniczył w "Spotkaniu Kolędniczym" w Gminnym Ośrodku Kultury w Dubinach.


 

 

 

15 stycznia 2012 r. w Białymstoku zespoły z terenu Gminy Czyże uczestniczyły w XIII Prezentacjach Zespołów Kolędniczych "Gwiazda i Kolęda"


 

 

© Copyright by Urząd Gminy Czyże