W dniach 4- 5 luty 2010 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżach odbyły się warsztaty ph. ,,Kolęda- Zimowe obrzędy przełomu, przemiany i odnowienia’’. Głównym pomysłodawcą warsztatów była Schola Teatru Węgajty, która przedstawiła m.in. dramat liturgiczny Rzecz o Gwieździe betlejemskiej.

 

    W warsztatach brały udział następujące zespoły:

    -Kolędnicy Chlausen ze Szwajcarii,

    -Chór Byzantion z Rumunii,

    -Hattyudal Szinhaz( Teatr Łabędziego Śpiewu) i muzycy ze Stowarzyszenia Hol-Ter z Węgier,

    -Kapela Hałasów z Przeźmierowa k. Poznania,

    - Zespoły Żemerwa, Czyżowianie i Orlica z Nowickowicz k. Kamieńca

    -Męski Chór Kameralny im. Bogdana Onisimowicza,

    -Schola Teatru Węgajty

     W czwartek (4 lutego)odbyły się warsztaty, podczas których uczestnicy prezentowali swoje umiejętności taneczne i wokalne. Natomiast w piątek po wsi Czyże przeszedł korowód kolędniczy, następnie kolędnicy udali się do cerkwi pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy gdzie zaprezentowali XII-wieczny dramat liturgiczny-,, Rzecz o Gwieździe Betlejemskiej’’. Po Wieczerni wszyscy przeszli do Świetlicy Wiejskiej w Czyżach gdzie rozpoczęła się biesiada kolędnicza, podczas której zespoły prezentowały tradycyjne narodowe kolędy, pieśni i tańce.

 Fotoreportaż


        W dniach 1-4 luty odbyły się ferie zimowe w Bibliotece Publicznej w Czyżach, podczas których dzieci wykonywały prace plastyczne i zręcznościowe min.:malowanie krajobrazu zimy za pomocą pasty do zębów, tworzenie ozdób z masy solnej, oraz wykonywanie robótek na drutach.

       W nagrodę za uczestnictwo wszystkie dzieci otrzymały upominki.