27 czerwca 2009 r. nad zbiornikiem wodnym w Leniewie odbył się już „VI Festyn Kupalinka” tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Obrzędy Nocy Kupały na Podlasiu – tradycja i teraźniejszość”.

W tegorocznej edycji gościliśmy następujące zespoły: „Prużanaczka”, „Litwiny” i „Haściniec” z Białorusi, zespoły z Hajnowskiego Domu Kultury oraz zespoły z terenu Gminy Czyże. Ponadto wystąpił zespół „Zaranoczka” z Łosinki, „Art-Pronar” z Narwi, „Trojka” z Michałowa oraz „Żemerwa” ze Studziwód.

Tegorocznych gości przyciągnęły nie tylko występy znakomitych zespołów ale również pokazy Straży Granicznej, pokazy Straży Pożarnej, pokaz sztucznych ogni oraz konkursy, w których można było wygrać ciekawe nagrody.

Projekt zrealizowany przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

 

ZAPRASZAMY ZA ROK !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Fotoreportaż


26 czerwca 2009 r. w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Czyżach odbyły się warsztaty pn. „Obrzędy Nocy Kupały na Podlasiu – tradycja i teraźniejszość”, które poprowadziły Pani Walentyna Prokopiuk i Helena Wasiluk. Dzieci biorące udział w warsztatach uczyły się robienia tradycyjnych wianków „Kupalskich. W trakcie wyplatania wianków Panie opowiadały o tradycjach związanych z Nocą Kupały. Pani Helena Wasiluk członkini zespołu „Czyżowianie” udzieliła lekcji tańca związanego z tym świętem, jak również nauczyła dzieci pieśni „Kupalinka”.

Projekt zrealizowany przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

Fotoreportaż


16 czerwca 2009 r. odbyły się warsztaty w Zespole Szkół w Czyżach o tematyce „Obrzędy Nocy Kupały na Podlasiu – tradycja i teraźniejszość”, które przeprowadziła Pani Wiera Florczuk. Warsztaty miały na celu pokazanie tego obrzędu od strony praktycznej, wyśpiewywana była pieść „Kupalinka”, odbyło się ubieranie Kupalinki, opowiadane były legendy i baśnie związane z tym obrzędem.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

Fotoreportaż


 

 

 


3 czerwca 2009 r. w Zespole Szkół w Czyżach zorganizowano Dzień Dziecka, w którym uczestniczyły dzieci zarówno z Zespołu Szkół w Czyżach jak i ze Szkoły Filialnej w Klejnikach.

Oprócz występów najmłodszych dzieci miały okazję zobaczyć pokaz wielkich baniek mydlanych grupy bankimydlane.pl z Wrocławia, obejrzeć plac szkolny z podnośnika Straży Pożarnej z Hajnówki oraz przejechać się quadem i jeepem straży Granicznej z Białowieży i Dubicz Cerkiewnych. Ponadto dzieci uczestniczyły w różnych konkurencjach, w których można było zdobyć ciekawe, smaczne i słodkie upominki.

Fotoreportaż