II miejsce na "Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim"

 

 


18 grudnia 2008 r. odbyło sie rozdanie nagród w konkursie na "Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim" Tegorocznymi laureatami zostali:
- Jerzy Simoniuk, Czyże 95 (II miejsce),
- Anna i Andrzej Kondraciuk, Podrzeczany 13 (III miejsce),
- Piotr Szwarc, Szostakowo 20 (Wyróżnienie),
- Michał Juźwiuk, Czyże 139 (Wyróżnbienie).
Tradycyjnie parafianie Gminy Czyże dnia 3 grudnia spotykają się na plebani by własnoręcznie wyrabiać świece z naturalnego wosku. Wosk jest wkładany do lekko rozgrzanego pieca chlebowego, wosk się rozgrzewa przyjmując odpowiednią konsystencję do wyrobu świec.

Po odmówieniu modlitwy wosk wyjmowany jest z pieca, ważony i wyrabiany ręcznie do momentu aż wszystkie grudki zostaną usunięte. W trakcie trwania obrzędu śpiewane są pieśni poświęcone wydarzeniu Wprowadzenia Najświętszej Bogarodzicy do świątyni.

Ugnieciony wosk przekazywany jest najczęściej mężczyznom, którzy rozwałkowują go na odpowiednią długość, następnie rozcinają lekko świece i wkładają do środka knot zrobiony z bawełnianych nici, po czym ponownie wałkują świece do uzyskania odpowiedniej formy świecy.

Następnie świece są dekorowane, układane na stole przykrytym ręcznie wyszywanym obrusem, na stole stoi ikona święta Wprowadzenia. Świece „odpoczywają.”

Ukoronowaniem wieczoru jest kolacja. Spożywane są wyłącznie postne potrawy gdyż trwa post przed Bożym Narodzeniem. Proboszcz Parafii dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w uroczystości. Po raz pierwszy śpiewane są kolędy.