www.ugczyze.pl  OFICJALNA STRONA INTERNETOWA                                                                         | Kontakty | Ogłoszenia i komunikaty |
 

O gminie...

Start
Historia
Sołectwa

Rada Gminy
Przyroda
Gospodarka

CEIDG

Podmioty gospodarcze

INSTYTUCJE
Podatki i opłaty
Świetlice

Atrakcje turystyczne
Agroturystyka
Wielokulturowość

Zespoły Śpiewacze

Sport
Parafie
Służba zdrowia
Harcerze

Ochotnicza Straż Pożarna
Mapa gminy
Galeria zdjęć
Film promocyjny
Ciekawe strony
Pogoda w Czyżach

Ogłoszenia mieszkańców

Petycja

Rewiry łowieckie

Projekty UE

Jednostki gminy

Urząd Gminy
Szkoła PODSTAWOWA

Ośrodek Kultury
Biblioteka

GOPS

e-Administracja

BIP

Uchwały Rady Gminy Czyże
Protokoły z sesji
Zamówienia publiczne
Skrzynka Podawcza-ePUAP
Skrzynka Podawcza - CU
Dziennik Urzędowy
Dziennik Ustaw
Monitor Polski

Poradniki


 

 

 

 

 

DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

16 września 2018 r. odbył się 13.  Festyn Archeologiczny w Zbuczu. Na festynie można było zobaczyć różnych wystawców między innymi malarzy, rzeźbiarzy, producentów miodu, wyrobów tradycyjnych i wielu innych ciekawych twórców. Z  bardzo ciekawą propozycją przyjechało Stowarzyszenie Starożytników w Warszawie, które już od wielu lat współpracuje z Gminą Czyże w organizacji festynu. W tym roku przed publicznością zaprezentowali się w formie warsztatów i pokazów rzemiosł średniowiecznych osoby wykonujące biżuterię średniowieczną, ozdabianie i pisanie ksiąg średniowiecznych, czerpanie papieru, dawne tkactwo, złotnictwo, hafciarstwo. Był też warsztat garncarski, dawna kuchnia, heraldyka  i zielarstwo. Uczestników festynu interesował też zaprezentowany przez Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce dawny wytop żelaza, dymarka oraz warsztat kowalski. Największą atrakcją festynu jak zawsze były walki wojów oraz pokazy 10 Pułku Ułanów Litewskich z Białegostoku. Niezmienną częścią imprezy są Mistrzostwa w rzucie chomątem. Po raz kolejny odbył się konkurs rzutu podkową oraz konkurs łuczniczy. Całość bloku archeologicznego ubarwiał swoimi występami zespół muzyki dawnej „Radnyna” z Pruszcza Gdańskiego. Nie zabrakło też występów zespołów artystycznych z Podlasia. Wystąpił zespół „Haj” z Białegostoku, „Słowiańska Nuta” i „Fenix” z Michałowa, „Orlanie” i „Werwoczki” z Orli, „Ruczajok” z Białowieży, „Żawaranki” z Mochnatego, „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego, „Cegiełki” z Lewkowa, Grupy Wokalne z Dubicz Cerkiewnych i Morza, „Czyżowianie” i „Wierasy” z Gminy Czyże oraz Studio Piosenki z Hajnowskiego Domu Kultury.

Festyn odwiedził też Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, jako współorganizator tego przedsięwzięcia.

Tegoroczny 13. Festyn Archeologiczny odbywał się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach 26.  Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Patronat medialny nad festynem objęło Radio JARD.

 

10 Pułk Ułanów Litewskich z Białegostoku

 

Walki wojów

 

Wystawcy i starożytnicy

Zespoły i konkursy

 

 

 

© Copyright by Urząd Gminy Czyże